Sağlık ve Hijyen

Her şeyden önce sağlık gelir. Evlatlarımızın mutluluğu ve gelişimi için sağlıkları yerinde olmalı. Okula başlayınca sık hastalanır, diye duyarsınız çevreden. Bu her çocuk için aynı değildir. Bünyeye göre değişir. Ancak kaliteli beslenme ve hastalıklara vaktinde müdahale çok etkilidir. Beylerbeyi Lalebahçesi Anaokulu öğrencilerinin hasta olmasını hiç istemez fakat hasta olmuş ya da ciddi şekilde belirtilerini veren bir öğrenciyi programa dahil edemez.

Yüksek ateş fark ettiğimiz öğrencinin ateşini temassız ateş ölçerimizle ölçeriz. Diğer belirtileri ile birlikte aileye bilgi verir evde istirahati için müsaade ederiz. Değerli velilerimize de diğer öğrencilerimizi korumak konusunda gösterdiği hassasiyet için teşekkür ederiz. Bulaşıcı hastalıklar konusunda gösterilen hassasiyet yıl içerisinde devamsızlığı yüksek olmayan sınıflarla ödüllendirilir. Henüz hastalık belirtileri gösterilmeye başlandığında yapılan koruyucu müdahaleler zorlu süreçleri engeller, biz de öğrencilerimizle daha çok birlikte olmanın keyfini yaşarız.

Öğrencilerimiz ile sağlık taramaları yaparız. Yer yer uzman doktorları okulumuza davet eder, öğrencilerimizle sohbet etmelerini sağlarız.

Velilerimizden öğrencilerimizin genel sağlık durumları hakkında bilgi alır, onları her bakımdan tanımaya gayret ederiz. Acil durumlarda kimleri bilgilendirmemiz gerektiğinin, kişilere ulaşamazsak kendi tercih ettikleri hastanenin bilgilerini alırız.

Günlük temizlik ve Tuvalet hijyeni

Bizim okulumuzda görevi sadece temizlik olan bir personelimiz vardır. 2 katlı okulumuzun temizliğinden ve öğrencilerimizin tuvalet hijyeninden o sorumludur. Her gün günlük temizlik yapılır. Aylık temizlik çizelgemizde günlük, haftalık, aylık temizlenecek alanlar belirtilmiştir. Kontrol çizelgemiz ile idari personelimiz temizlik kontrollerini düzenli olarak yapar.

Derinlemesine hijyen için buhar makinamızla okulumuzun masa, sandalye, oyuncakları ve ortak tüm kullanım alanlarını sıkça temizleriz. Temizliğimizde sirke ve kolonyayı sıkça kullanırız. Rutin bina içi ilaçlamalarımız için sözleşmeli şekilde güvenilir bir firma ile çalışılmaktadır.

Tuvalet kullanımı MEB yönergesi uyarınca kız ve erkek öğrenci olarak farklı katlardadır. Her kullanımdan sonra tuvalet temizliği yapılır. Okulumuz tuvalet hijyenine de tuvalet eğitimine de yüksek derecede önem veriri. Tuvalet eğitimi konusunda öğretmenlerimizden beklentilerimiz yüksektir. Öğrencilerimiz okulumuzda temizlik alışkanlıklarını en doğru şekilde alsın isteriz.

Beslenme

Okul öncesinde beslenme annelerin en önemli konusudur. Besin seçmeler, tamamlanamayan öğünler….. Sınıfça oturulan neşeli sofralarda çoğunlukla azalır bu sorunlar. Peki evdeki gibi bakılabilir mi sizin çocuğunuza. Anne yemeği gibi olur mu? Olur.  Evlatlarınızı evlatları gibi gören bir kurumda özenilir mutfaklara. Sütçüden sütler alınır, kaynatılır, yoğurt tutulur. Beslenme tablosu mutlaka özenle incelenerek oluşturulur. Her hafta mutlaka kırmızı et, beyaz et, sebze, bakliyat, hamur işi öğünleri bulunur. Paketli gıda girmez o mutfağa. Çerezle tanışır atıştırmalık kültürü. Kıyılır mı o ufacık bedenlere. Annesinin gözü arkada kalmasın.

Körpecik bedenleri ile teslim aldığımız kıymetli evlatlarımızı; hormonlu, beslenme ve büyüme şekli ile ticari ve zararlı tavuklardan uzak tutarız. Köylerimizden bildiğimiz türden, özel ve kısıtlı sayıda yetişen piliçler servis ederiz onlara, haftanın bir günü mutlaka beyaz et olan menümüzde. Kemik suyuna şifa çorbalarımız kışın hastalıklara karşı mücadelemize yardımcı olur. Haftalık yapılan alışverişlerle kiler kontrolümüz idari birimimiz tarafından mutlaka yapılır.

Mutfağımız öğrencilerimizi de ağırlar bazen. O minicik ellerin lezzetlendirdiği öğünler. Kendi yaptığını kendi yemenin tadına varan ufak aşçılar sizi seviyoruz.

Güvenlik

Bizim okulumuz öğrencilerimizin sağlığı kadar güvenliğini de öncelikler. Okulumuzda kullanılan eğitim materyalleri ve oyuncakları sivri köşeli olmayan, boyaları sağlıklı ve hammaddesi güvenilir olanlarından seçilir.

Okulumuz alarm ve kamera sistemi ile 24 saat gözetlenir. Sınıf, lavabo ve WC lerde kamera kullanımı 2009 yılında yayınlanan resmi bir yazı ile o yıldan beri yasaklanmıştır. Ancak güvenlik maksatlı bu alanların dışındaki kısımlar okul müdürü tarafından sürekli izlenir.

Acil durum planları, sivil savunma tedbirleri, bu tedbirler çerçevesinde personel görev taksimatı her yılın başında yeniden hazırlanır.

Bahçe girişi güvenliğimiz için kapımızın içeriden açılmasını güçleştirici tedbirler alınmış, dışarıdan ise sadece idari kısımdan görüntülü onayla açılan bir sistem uygulanmaktadır.

Öğrencimizi velisinden başkasına teslim etmeyiz. Eğer velimiz kayıt formlarında 3.kişi bilgisi vermişse ancak o kişi velimiz yerine öğrenciyi okuldan alabilir. Teslim ederken 3. Kişiden kimlik göstermesi istenir.

Öğrenci taşımacılığında tecrübeli ve profesyonel firmalarla eğitim yılı başında sözleşme yaparak çalışırız. Servis firmasına ait bir güvenlik dosyası oluşturulur. Firmanın ve şoförlerin kimlik bilgileri, adli sicil kayıtları ve araçların muayenelerine dair evrakları saklarız. Servis rehberi (hostes) firma tarafından seçilir, okulumuzun da onayından geçmek kaydı ile öğrencilerimizle buluşturulur.

Çalışma Disiplini

Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi alanı en ciddi en önemli alanlardandır. Planlı ve programlı çalışmak iş disiplini ile hareket etmek gerekir.

Okulumuzda eğitmenlerimiz sürekli hizmet içi eğitim programları içinde olurlar. Yıllık, aylık, haftalık, günlük planlarımız ve toplantılarımız vardır. Her hafta Pazartesi günü haftalık plan, Cuma günü haftalık değerlendirme toplantıları yaparız. Zümre öğretmenlerimiz kendi aralarında rutin toplantılar yaparlar. Okul psikoloğumuzun değerlendirmeleri ile sınıf öğretmeni ve idare olarak aylık öğrenci değerlendirme toplantıları yapılır. Lüzumu halinde veli görüşmesi organize edilerek istişare ortamı büyütülür.

BEYLERBEYİ LALE BAHÇESİ ANAOKULU PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK HİZMETİ

Beylerbeyi Lale Bahçesi Anaokulu olarak verdiğimiz rehberlik hizmetinde amacımız; öğrencilerimizin bilişsel, sosyal-duygusal, psiko-motor ve dil gelişimlerini takip ederek bireysel farklılıkları ortaya çıkarmak, gelişimsel rehberlik hizmetleri sunabilmek ve bu amaç doğrultusunda öğretmenlerimiz ve velilerimizle ile birlikte ortak çalışmalar yapmaktır.

 

Velilerle yaptığımız iş birliği çocuklarımızın yaşayabileceği uyum sorunlarına davranışsal etiketlemelerde bulunmadan alternatif çözüm yolları geliştirmemizi sağlamaktadır. Bu amaçla, velilerimiz ile veli toplantıları düzenlemekte, ayrıca velilerimizden sık sık bireysel görüşme talep edilmekte ve onların görüşme talepleri karşılanmaktadır.

Sınıf içi gözlemler yapılarak öğrencileri doğal ortamlarında ve grup içerisinde sosyal çevresi ile birlikte gözlemleyerek öğrenciyi tanımak ve anlamak hedeflenmektedir. Aynı zamanda öğrencilerimizin gelişimlerini değerlendirmek, ve onları desteklemek için öğrenciler yaş gruplarına ve özelliklerine göre bir çok test, envanter ve ölçek anaokulumuzda okul psikoloğu tarafından uygulanmaktadır.

 • Ankara Gelişim Tarama Envanteri (AGTE),
 • Denver II Gelişimsel Tarama Testi
 • Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi
 • Peabody Resim-Kelime Eşleştirme Testi
 • Bir İnsan Çiz Testi
 • Bir Aile Çiz Testi
 • Gesell Gelişim Figürleri Testi
 • Metropolitan Okul Olgunluğu Testi
 • TİMİ Çoklu Zekâ Envanteri
 • Kaygı Ölçeği
 • Aylik Sınıf Değerlendirmeleri

Bu test, envanter ve ölçeklerin birçoğu öğrenciler ile birlikte yapılmaktadır; bir kısmı ise velilerin doldurması gereken formlardır. veliler tarafından doldurulan bu öğrenci tanıma formları da raporlama sürecine büyük katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda öğrencilerimizin dikkat ve konsantrasyonlarını desteklemek amaçlı psikoloğumuzun yönetiminde “Akıl Zeķâ Atölyesi” çalışmaları yapılmaktadır..

 

Yapılan değerlendirmeler sonrasında öğretmenler ve veliler bilgilendirilmektedir. Gerekli müdahaleler için okul ve aile işbirliği gerçekleştirilmektedir.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi

Uzm. Klinik Psikolog Betül Çetin

Psikolog ve Oyun Terapisti

Online Kayıt
Open chat
1
Merhaba,
Whatsapp üzerinden bize mesaj yazmak için aşağıdaki Whatsapp simgesine tekrar tıklayınız.
Powered by